Okunması Gereken En İyi Stefan Zweig Kitapları


0

Evde bolca kitap okumaya zaman olan bugünlerde Stefan Zweig en iyi kitapları zamanı hoş geçirmeyi sağlayacaktır.

Stefan Zweig aslen Avusturyalı bir yazardır. Kendisi Yahudi kökenli olup Nazi zamanında sürgünde bulunmuştur. Yaşamına eşiyle beraber intihar ederek son veren yazarın son yıllarda ülkemizde okuyucusu git gide artmaktadır. Kitap okumaya bolca zaman olan bu günlerde Stefan Zweig tarafından yazılmış, okurken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız kitaplarına bakalım.

1-    Satranç

Okunması gereken ilk kitap olan satranç Stefan Zweig kitapları arasında belki de en sürükleyicisidir. Stefan Zweig en iyi kitaplarıarasında yerini alan bu kitapta kahraman dönemin zalimleri tarafından bir odaya hapsedilen bir doktordur. Odada kendisinden başka oyalanacağı hiçbir şey yoktur. Günlerce sorgulanır. Şansının yanında olduğu bir gün bir kitap bulur. Onu odasına götürür ve saklar. Bu kitap bir satranç kitabıdır. Bu sorgulanma dolu, zor hayata satranç sayesinde tutunmuştur.

Hikayenin başka bir kısmında ise satranç dehası Mirko vardır. Ve bir gemide zengin bir adam Mirko ile satranç oynamak ister. O gemide bizim doktor da vardır. Doktor daha önce yaşadıklarından dolayı satranç zehirlenmesi geçirmiş ve bir daha bu oyunu oynaması yasaklanmıştır. Bu üçünün aynı anda gemide denk kaldığı an Zweig kaleminden okunmalıdır.

2-    Mecburiyet

İnsan seven ve savaş karşıtı olan yazar, mecburiyet romanında askere alınmamak için ülkesini terk eden bir ressamı konu edinmektedir. Dünya Savaşı sırasında savaş karşıtı düşünceleri yüzünden ülkesini terk eden ressam bir gün konsolosluktan bir mektup alır. Mektupta askere elverişli olup olmadığının tespiti için konsolosluğa gelmesi söylenir.

Stefan, bu romanında görev bilinci ile savaş karşıtı düşüncelerin beyinde çarpışmasını çok iyi bir şekilde okuyucuya aktarmıştır. Bu çarpışma içerisinde eşinin de dış müdahale olarak çarpışmaya katılması işleri arapsaçına döndürecektir. Karar verilmesi zor hale getirecektir.

3-    Korku

Yarattığı karakterlerdeki psikolojiyi okuyucuya çok iyi şekilde geçiren Zweig, bu kitabında da bunu başarmıştır. İlk iki romanın aksine bu romanda başkarakteri bir kadındır. İlginç olan şey, bu müthiş kadının korkusunu bir erkek olarak okuyucularına yansıtma başarısıdır.

Korku Stefan tarafından yazılmış başkarakteri kadın olan tek kitap değildir. Bu kitaptaki karakter zengin ve her türlü olanağa sahip bir kadındır. İki çocuğu mükemmel bir eşi olan kadın heyecan aramak için eşini aldatır. Bu aldatmalarının birinde sevgilisinin eski sevgililerinden birine yakalanır. Sonunda evini de bulan bu şantajcı yüzünden korkuyu iliklerine kadar yaşar.

4-    Amok Koşucusu

Doktorların Hipokrat yeminleri vardır. Bu yemin hastalara yardım etme zorunluluklarını içeren bir metindir. Bu kitapta doktorumuz zengin bir kadnın yardım isteğini geri çevirir. Geri çevirmesinin nedeni kadının ona karşı bulunduğu tavrı gururuna yedirememesidir.

Daha sonra vicdani yükümlülüğü daha ağır basar. Bu seferde bu durum saplantı haline gelir. Doktor artık hasta olmuştur. Çaresini bulmasını Zweig kaleminden okumak en iyisidir.

5- Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bilinmeyen bir kadının mektubu kitabında Zweig yine olağanüstü bir şekilde bir sadece bir kadının kafasından geçecek düşünceleri okuyucuya dökmüştür. Harika bir şekilde aşk kavramının analizinin yapıldığı bu itap okunmaya değer kitaplardandır. Müthiş bir psikolojik tahlil olan bu kitap Zweig hayranları tarafından kesinlikle okunmalıdır.

Stefan Zweig en iyi kitaplarıiçerisinden bu beş kitap dışında bir sürü kitap daha vardır. Kısa romanları haricinde üç büyük usta adında bir biyografisi olan Zweig okunmaya değer bir yazardır.

En beğendiğim kitap alışveriş sitesi olan idefix`te birçok kitapta indirim var. Hemen aşağıdaki linkten yukarıdaki kitapları veya başka bir kitabı hemen satın alabilirsiniz.

https://ad.adrttt.com/SHAVt


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
İnek İnek
0
İnek
Nefret Nefret
0
Nefret
Komik Komik
0
Komik
Kalp Kalp
0
Kalp
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Harika Harika
0
Harika

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend