Kişisel Gelişimin Psikolojiye Yansımaları


1
1 Beğeni

            Dünyada, bireylerin ekonomik, psikolojik, sosyal ve bireysel sorunlar ile tek başlarına bütün güçlerini kullanarak bazı çözümler üretmesini sağlayan ve çoğu insanın ihtiyaçlarını karşılayan kavramı kişisel gelişim olarak adlandırırız. Psikoloji de, davranışları ve zihinsel süreçleri inceleyen bilim dalıdır. Bu tanımı ‘İnsanın yaptığı her şey, psikolojidir’ şeklinde genelleştirebiliriz. Bu alan uzun yıllar felsefenin alt dalı olarak sürdürülmüştür. Fakat 19. yy`da ayrı bir dal olduğu öne sürülmüş ve felsefeden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu bağımsızlık sonrasında gelişerek günümüzdeki seviyesine kadar ulaşabilmeyi başarmıştır.

Başta sadece insanüstünde düşünülürken daha sonra karşılaştırmalı bilim dalları arasına girmiş ve hayvanlar üzerinde de araştırmalar yapmaya başlamıştır. Günden güne kendi alanında gelişmeye, bizi bir adım daha ileri götürmeye devam ediyor. Kişisel gelişim sonucunda oluşan psikolojik süreçler tamamen birbiri ile bağlantılıdır. Biri ne kadar sağlıklı bir süreç ise ardından gelen diğer dal da o kadar sağlıklı olur.

 Kişisel Gelişim Ve Psikoloji İlişkisi

            Kişisel gelişim sorunlara çözüm üretmeyi sağlar, psikoloji ise hareketlerle, düşüncelerle sorunun ne olduğunu bulmaya yardımcı olur. Kişisel gelişim bir farkındalık kazanma sürecidir. Var oluşumunu tekrar incelettirir ve bunun için psikoloji bilimine ihtiyaç duyar. Bir birey kişisel gelişimine her ne kadar dikkat eder ise sorunlarıyla başa çıkmayı da o kadar öğrenir. Bunun sonucunda kişisel gelişimin psikolojiye yansıması net bir şekilde görülmüş olur. Gelişimine dikkat eden bireyler daha sağlıklı psikolojiye sahip olur. Eğer ki birey farkındalık kazanmamış ise, var oluş sürecini atlatamamış ise o bireyde psikolojik sorunlar görülebilir. Çünkü bu iki alan birbirleriyle oldukça bağlantılıdır.

 Kişisel Gelişim ve Psikolojinin Birbirlerine Yansımaları

            Her birey farklıdır. Ve her birinin gelişim süreci farklı gerçekleşir. Eğer ki birey kendini tanıyor, sorunlarına kendi başına çözüm üretebiliyor ise kişisel gelişim süreci sağlıklı bir biçimde devam ediyordur. Bu da psikolojisine olumlu sekilde yansır. Hal, hareket ve davranışlarında normal süreçler gözlemlenir. Fakat eğer birey kendini bulamamış, çözüm üretemeyen biri ise kişisel gelişim sürecini tamamlayamamıştır. Bu durumun yansıması olarak psikolojisi olumsuz etkilenir, normal dışı süreçler gözlemlenir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
İnek İnek
0
İnek
Nefret Nefret
0
Nefret
Komik Komik
0
Komik
Kalp Kalp
0
Kalp
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Harika Harika
0
Harika

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend