Kişisel Gelişim Kavramının Başlangıcı


0

Kişisel Gelişim Kavramı Nedir Ve Nasıl Başlamıştır?

            Kişisel gelişim kavramı insanlık tarihinin başlangıcıyla başlamıştır demek yanlış olmaz. Kalıplaşmış ve her insana aynı uygulanan bir kavram değildir. Kişisel gelişim bireyden bireye farklılaşan bir olgudur. İnsanların yaşayışı ve yetişme tarzı farklı olsa da kişisel gelişim temel prensiplere sahiptir ve her insana uygulanabilir. Sorun, problem ve yetenek geliştirme insan hayatında hep var olduğundan kişisel gelişime daima ihtiyaç duyulacaktır. Kişisel gelişim; kapitalist toplumlarda ortaya çıkan her insanın psikolojik, ekonomik ve sosyal problemlerini kendisinin çözmesini sağlayan bir olgudur. Kavram olarak bu şekilde açıklayabiliriz.

            İnsanların başlangıçtan bugüne kadar hep bir görüşe, akıl danışmaya ihtiyaçları olmuştur. Bazen üstesinden gelemediğimiz durumları bu durumu yaşayanlardan öğrenerek halledebiliriz. Kendimizi yetersiz gördüğümüzde bizden daha kötü durumda olup başarılara ulaşmış insanların hayat hikayeleri bizleri etkileyebilir. İşte bu yüzden günümüzde kapitalist toplumlarda popüler konu olan Kişisel gelişim en çok satan kitap türleridir. Kusur bulmak kendimizi eleştirmek en basit yoldur bunu onarmak için bir şeyler yapmalıyız. Şansımıza güvenmemeli ve çok boyutlu düşünmeliyiz.

 Kişisel Gelişimin Prensipleri Nelerdir?

            Birinci prensip kendini tanıma kendini kabullenmeden geçer. Kendini bilmeyen birey hiçbir alanda başarılı olamaz. Başlangıç noktası budur. İkinci prensip hataları kabullenmedir. Eksikliklerin bilinmesi ve yapılan hataların farkında olunması önemli bir noktadır. Üçüncü prensip kendimizden daha iyi olanı ve daha kötü durumda olanı tanımamız ve karşılaştırma yapmamızdır. Kendimizi geliştirebilecek insanlardan olumlu yönleri almak analiz yapmak önemlidir.

            Dördüncü nokta değişime dönüşüme açık olmaktır. Gelişim bizi hedeflerimize ulaştırır. Değişime kapalı bir insan hep aynı noktada debelenmeye devam edecektir. Beşinci prensip, hangi konuda kendimizi geliştirmek istiyorsak mesela bu bir piyano çalmak ya da yabancı dil kursuna yazılmak ya da salsa dansını öğrenmek işte bunun için planlama yapmak esastır. Kısa orta ya da uzun vadeli planlar ile hedefimize ulaşabiliriz. Aslında kişisel gelişim ben duygusunu ön plana atar. Kişisel gelişime kişilik gelişimini de eklemek gerekir. Sadece maddeyi önemsememeli maneviyi de ortaya çıkarmalıyız. Sadece başarı odaklı değil mutluluğu da ele almalıyız. İşte ancak o zaman kişisel gelişimimizi tamamlamış oluruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
İnek İnek
0
İnek
Nefret Nefret
0
Nefret
Komik Komik
0
Komik
Kalp Kalp
0
Kalp
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Harika Harika
1
Harika

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend