İnsan Neden Ve Niçin Değişmelidir?


1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Doğduğu günden itibaren gelişen ve değişen bir yapıya sahip olan insan, belirli bir yaştan sonra kendi değerlerini oluşturur ve kendi çizgisini elde eder. Karakter ve yapı olarak adlandırılabilecek bu bütüncül sistem içerisinde fikirler, davranışlar ve yaklaşımlar giderek oturmaya ve değişmez bir hal almaya başlayabilir. Bu noktalar içerisinde bazıları hayatımıza olumlu katkılar sağlarken, bazı noktalar ise hem sizin için hem de çevreniz için olumsuz sonuçlar oluşturabilir. 

Olumlu veya olumsuz noktaları göz önünde bulundurduğunuzda, hayatınızda gelişim ve değişimi yaşadığınız sürece sürdürmeniz gerekir. Bu nedenle değişim, insanın temel mottolarından biri olarak her zaman yenilenmeyi ve daha iyi olmayı ortaya çıkarır. İşte bu noktada özellikle olumsuzluk oluşturan davranışlardan, düşüncelerden ve yaklaşımlardan mutlak bir şekilde kaçınarak, kendinizi değiştirmeniz gerekir. 

Somut bir örnek ile bu konuyu ifade etmek gerekirse, toplum içerisinde sürekli eleştiren ve önyargılara sahip olan bir kişi olmak, sizi ve çevrenizi yaralayıp olumsuzluk oluşturacaktır. Bu tip bir düşünce ve tarz ile yaşamınızı sürdürmek her zaman bulunduğunuz ortamlarda ve hayatınızda sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle hangi yaşta olursanız olun, değişim sayesinde bu tür olumsuz bir durumdan kaçınabilir ve kendinizi daha ılımlı bir insan haline getirebilirsiniz.

 

Değişim ve gelişim sadece tahsil yapmak, çok daha fazla okumak ve yeni şeyler öğrenerek zamanla olabilecek bir sistem değildir. Bu sistem içerisinde öğrenilen her yeni nokta, kazanılan her yeni düşünceinsanın günlük hayatına entegre edilmeli ve insan kendini bambaşka bir yapıya ulaştırabilmelidir. 

Okuduğunuz bir kitaptan öğrendiğiniz bir cümle ve hayatınızda yaşadığınız farklı bir deneyim sayesinde birçok noktada değişimi elde edebilirsiniz. Başarı ile ilişkili sözler, insanın hayatına dokunan kitaplar,filmler veya şarkılar gibi birçok nokta siz de çok derin etkiler oluşturabilir. Ancak bu etkiler genel geçer ve üstünde durulmayan bir hal aldığı zaman değişmek ve yanlışlardan arınmak mümkün hale gelmeyecektir. 

Tüm bu çerçeve göz önünde bulundurulduğunda, insanın her zaman neden ve niçin değiştiği çok daha rahat bir şekilde anlaşılabilir. Örneğin, evlilik ile birlikte tüm hayat sisteminizde ortaya çıkan değişiklik içerisinde elbette ki bazı yaklaşımlarınızı ve davranışlarınızı da değiştirmek zorunda kalırsınız. Artık yeni hayatınızın gerekliliklerine ve ihtiyaçlarına göre davranışlarınızda değişimler oluşturabilirsiniz. En basit örnek ile giyiminizi, ev düzeninizi veya mutfak düzeninizi evlilik hayatına uyumlu bir hale getirmek zorunda kalırsınız. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
İnek İnek
0
İnek
Nefret Nefret
0
Nefret
Komik Komik
0
Komik
Kalp Kalp
1
Kalp
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Harika Harika
0
Harika

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend