Bir Bağımlılıktan Nasıl Kurtulabiliriz?


0

Hayatta hepimizin birtakım bağımlılıkları vardır diyebiliriz. Dünyada sigara, bilgisayar oyunları gibi türlü türlü bağımlıklar söz konusudur. Bağımlısı olduğumuz şeyler ilk zamanlar bize keyif verseler de zaman geçtikçe üstümüzde taşıdığımız ve hayat kalitemizi düşüren birer yük halini alırlar.

Bir şeye ne kadar bağımlı olduğumuzun derecesi, onunla ne kadar zaman geçirdiğimize bağlıdır. Bir şeyle ne kadar süre geçirirsek o şey bilinçtamıza o kadar yerleşmiş olur. Zaman geçtikçe bilinçtamızda bağımlısı olduğumuz şeyle ilgili otomatik bir düşünce kalıbı oluşur. Gün gelip de artık hayatımızı olumsuz yönde etkilemeye başladığını farkettiğimiz bu bağımlılıklardan kurtulmak isteriz. Peki bunu nasıl başarabiliriz?

Bağımlılıklarımızdan kurtulmak için bir öfkeyle söylenen “artık bırakacağım, bir daha yapmayacağım” minvalindeki sözlerin etkisi genellikle kısa sürer. Öncelikle bilmemiz gereken, bağımlı olduğumuz şeyden kurtulmak için zamana ihtiyacımız olduğudur. Nasıl ki bir zaman zarfında bağımlılık kazanmışsak o şeyden kurtulmak için de yine zamana ihtiyacımız olacaktır. Zaman her şeyin ilacıdır. Bağımlılıktan kurtulmamız için bir plan oluşturmalıyız ve bunu zamana yayıp bu süreci kontrolümüz altında yürütmeliyiz. Peki bu süreçte neler yapmalıyız?

Bağımlılıklarımızın bilinçaltımıza yerleştiğini söylemiştik. Bağımlılıklarımızı bilinçaltımızdan söküp attığımız takdirde onlardan kurtulmuş oluruz. Bunu gerçekleştirmenin en etkili yolu ise alışkanlık haline gelen bağımlılıklarımızın yerine başka alışkanlıklar edinmektir. “Çivi çiviyi söker” sözünü duymuşsunuzdur. Bize zarar veren bağımlılıklarımızın yerine yapıcı ve olumlu alışkanlıklar kazanmamız gerekir.

Örneğin bilgisayar oyunlarına bağımlıysak öncelikle bu sorun üstünde düşünmeliyiz. Bilgisayar başında günde 3 saat zaman harcıyorsak bunu günden güne azaltmayı planlamalıyız. Kazandığımız süreleri kitap okuyarak geçirdiğimizde, ilerleyen zamanlarda bilgisayar oyunları yerine kitap okumayı tercih eder hale geliriz. Böylelikle bilinçaltında yeni ve olumlu bir alışkanlık yerleştirir ve eski bağımlılığımızdan kurtulmuş oluruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
İnek İnek
0
İnek
Nefret Nefret
1
Nefret
Komik Komik
0
Komik
Kalp Kalp
0
Kalp
Aman Tanrım Aman Tanrım
1
Aman Tanrım
Harika Harika
0
Harika

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Send this to a friend